Zvolený termín:
Cena:
Typ:
Země:
Délka:
Doprava:
Strava:

Popis


Plitvická jezera

Národním parkem bylo toto místo vyhlášeno již v roce 1949 a je také součástí světového dědictví UNESCO. Tato oblast jistě patří k nejkrásnějším místům Evropy. Rozkládá se v horské krajině v nadmořské výšce kolem 600 m obklopená hustými bukovými a jedlovými lesy, zčásti i pralesy a můžeme zde nalézt na 16 větších i menších jezer s křišťálově čistou vodou modrozelené barvy. Celý vodní systém je zásobován vodou z mnoha malých říček a potůčků a jezera jsou vzájemně provázána soustavou mnoha kaskád a vodopádů, které vznikly nárůstem krápníkové hmoty. V průběhu mnoha tisíciletí tak voda postupně utvářela tuto krajinu, omílala skály a vytvářela nádherné přírodní scenérie. Postupným usazováním vápence zde pak vznikaly překážky dotvářející celkový ráz krajiny. Tyto usazeniny pak postupně pokrývají i dna jezer a dávají vodě její jiskřivou krásu. Celý park se rozkládá na území téměř 30 000 hektarů a vyskytuje se zde velké množství různých druhů zvířat i rostlin, včetně hnědého medvěda a vlka.

Pro návštěvníky jsou pořádány okružní jízdy ve speciálních vyhlídkových vozidlech a loďmi na elektrický pohon. Nejprve jste lodí přepraveni přes jezero a ocitnete se tak ve vodním království, kde přímo mezi stromy, ale i všude kolem Vás tečou zurčící potůčky. Po parku se pohybujete pěšky po upravených dřevěných chodníčcích a stezkách a ocitáte se tak přímo mezi říčkami a jezery. V případě, že už se budete cítit zmoženi, je možné dopravit se ke vchodu speciálními vyhlídkovými autobusy, které Vás zdarma odvezou od zastávek nacházejících se v blízkosti jezer.

Horní část Plitvických jezer

Horní část plitvických jezer nacházející se v dolomitové kotlině tvoří 12 jezer: Prošćansko jezero, Ciginovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Gradinsko jezero, Kozjak a Veliki Burget.

Horní jezera napájí dvě říčky Bijela a Crna, které jezera spojuje. Úplně nejvýše leží Prošćanské jezero, které patří mezi největší z plitvických jezer (Největší se svou plochou přes 80 ha je jezero Kozjak). Do tohoto jezera vtékají malé říčky a potoky a odtud se dál napájejí ostatní jezera, až znich voda vytéká do jedné řeky pojmenované Korana na konci parku u soutoku s potokem Plitvice. Jezera jsou terasovitě rozložena, terasy a hráze se neustále zvětšují (dolomit, travertin) a jsou propojená nádhernými vodopády (například Sastavci).

Dolní čast jezer

Druhou část plitvických jezer tvoří jen 4 jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Jezera většinou vznikla propadem vody do podzemních jeskyň nebo vymletím pomocí vod z horních jezer a jejich vodopádů.

Virtuální prohlídka Plitvických jezer (prohlídka se spustí stisknutím šipky nebo textu POKRENI ŠETNJU).

© Cesty Evropou, Všechna práva vyhrazena